Turistika

Tipy na výlet

Pěšky, na kolech nebo auty, ale i železnicí nebo busem se dostanete za krásami Třeboňska. Obec Lužnice se nachází u hlavní silnice mezi Třeboní a Veselím nad Lužnicí, na řece Lužnice, v centru CHKO Třeboňsko. Na dohled je velkolepá hráz našeho největšího rybníka Rožmberka.

Za lidovou architekturou můžete vyrazit směrem na jih, na sever, na východ i na západ.

Nově nabízíme pro ohlášené skupiny i komentovanou prohlídku celé lužnické návsi včetně staré kovárny.


Rybník Rožmberk

Největší rybník v Čechách, dílo Jakuba Krčína z Jelčan z roku 1589, o výměře 490 ha (původně měl asi 1000 ha, tedy 10 km2). Je základem Třeboňské rybniční soustavy napájené Zlatou stokou, dlouhou 42,6 km, unikátním dílem Štěpánka Netolického z roku 1508 - 1518.

Na hráz rybníka je to od nás kilometr pěšky. Hráz je dlouhá 2,5 km a v patě široká 55 m. Tento rybník vás jistě zaujme svojí krásou a majestnátností. U bezpečnostního přelivu najdeme Krčínův pomník s označením výšky hladiny, kam dostoupala v roce 2002.

Organizované prohlídky

Můžeme vás doprovodit za památkami města Třeboně, na zámky Stráž, Chlum a Jemčina. V blízkosti je také zámek Hluboká a Jindřichův Hradec.

Zavedeme vás v případě zájmu také na prohlídku expozic regionálních muzeí v Lišově, Slověnicích, Kojákovicích, Třeboni, Záluží, Veselí a Soběslavi.
Pěšky nebo na kole se můžete vydat na celodenní výlet za krásami jihočeské lidové architektury, v tradiční oblasti Třeboňská blata. Délka do 20 km. Poradíme vám. 

Do nitra starého lesa

Můžete se vydat do divočiny - borových lesů, mokřadů a rašelinišť. V okolí se nachází několik přírodních rezervací.

Celá přírodní oblast Třeboňska je zapsána na seznamu UNESCO. V současnosti se usiluje i o zapsání Třeboňské rybniční soustavy.

Vydejte se po trasách, které najdete na stránkách  www.stromytrebonska.cz. Objevíte staré duby s obvodem kmene i přes 5 m.


Za nejkrásnější vyhlídkou na rybník

Cesty po hrázích skýtají úžasné pohledy na vodní hladinu, vodní ptactvo, letité stromy i východy či západy slunce.

Doporučujeme vám obejít rybníky Láska, Víra, Naděje a Skutek.


Na fotografii: statek v Mazelově, VPR