Nadcházející a minulé události v našem muzeu
Práce našeho Muzea Ludmila byla veřejně zahájena ve čtvrtek, 20. září 2018 v Lužnici u Třeboně.
Vzpomínáme i na Sv. Ludmilu, českou kněžnu, matku národa, lidu-milou patronku, ochránkyni domovů, která má 16.září svátek. Je proto i patronkou našeho muzea. Letos společně oslavíme 7 let od založení Muzea Ludmila malým koncertem - v sobotu 13. září 2025.
Otevření našeho muzea se konalo na počest 100. výročí ukončení 1.světové války v roce 1918, ve které padlo mnoho našich dědů a strýců v boji o moc a teritoria. Touto válkou bylo ukončeno období romantismu a idylické vesnice a nastoupilo období průmyslové revoluce a funkcionalismu. Změnil se celý svět, proměnila se i naše vesnice, téměř zanikla autentická lidová kultura. Zemědělské a stavební stroje ukončily úzké sepětí člověka s půdou a přírodou, a tedy i se zemí a nebem.
Všichni nyní můžeme přispět ke koncepci našeho vesnického muzea v Lužnici. Pokud máte zajímavý exponát, starou fotografii nebo video, můžete nám to nabídnout. Poslat nám můžete do muzea také vaše zdařilé snímky jihočeské lidové architektury v digitálním formátu. Ty nejlepší autory každým rokem odměníme a jejich snímky vystavíme.
Komentované prohlídky bývají vždy při sobotních akcích od 10 do 16 hodin - v sezóně květen až září. Vstup je omezen na max. 10 osob. Můžete přinést starý hrneček na plot nebo starou hůlku a nechat se vyfotit na staročeském dvoře. Nebo si zasoutěžit v tradičních dovednostech.
Na Dny lidové architektury, letos 13/7 2025, je připraveno několik zajímavých přednášek a promítání a kulturní program.
13. září bude oslaven Den Svaté Ludmily, patronky našeho muzea, domova a rodiny. Připravte se na rozšířený a zábavný program, přednášku a koncert. Přijďte pozdravit Svatou Ludmilu, první českou kněžnu a svatou, osobně. Prohlédněte si požehnaný obraz - Ikonu Svaté Ludmily a zapojte se do Marmeládobraní.
Po objednání skupiny můžete absolvovat také hodinovou PROHLÍDKU LUŽNICKÉ NÁVSI s odborným průvodcem.
Provedeme vás také 7 km dlouhým, zajímavým okruhem po hrázi rybníka Rožmberka, nebo ke Zlaté stoce, nebo k Čertově šlápotě a Fuglhausu.
V hlavičce - sýpka v Zálší, Veselská blata.